ul. Parkowa 9
44-230 Czerwionka-Leszczyny
tel. (032) 429 59 11
fax. (032) 431 17 60
Obrazki : drukuj :: nie drukuj

Ścieżka przyrodniczo - edukacyjna „Dróżka Kopruszka” położona jest w miejscowości Przegędza w Nadleśnictwie Rybnik. Jej nazwa pochodzi od słowa „kopruch”, co w gwarze śląskiej oznacza „komar”. Owadów tych od wiosny do jesieni jest w okolicy bardzo dużo. Trasa ścieżki podzielona została na 11 przystanków, a na każdym z nich znajduje się tablica z opisem. Zawierają one wiele ciekawych informacji, które na pewno zainteresują miłośników przyrody i turystów przemierzających leśne szlaki. Całkowita długość ścieżki wynosi 1,5 km.


Przystanek pierwszy – wraz z tablicą główną i symbolicznym kamieniem upamiętniającym Oskara Michalika (1917-1996) - zasłużonego miłośnika i badacza przyrody znajduje się w miejscu zwanym Kanetowiec. Miejsce to ma charakter przysiółka, znajduje się tu gajówka, w pobliżu której położone są malownicze stawy i liczne groble. Występują tu lasy olchowe - olsy z dominującym gatunkiem olchy czarnej. Na tym terenie ma swoje stanowisko bardzo rzadko występująca paproć – długosz królewski, który objęty jest ścisłą ochroną. Wzdłuż pobliskiego stawu można spotkać ślady bytowania bobrów.

 

Oprócz tablicy głównej znajdują się tutaj 4 inne tablice: Poradnik leśnego wędrowca, Nie zaśmiecaj lasu, Gospodarka łowiecka i Tropy zwierząt.

Na kolejnych przystankach turyści mają okazję poznać dokładniej faunę, florę oraz elementy zagospodarowania lasu.