Wydawnictwo Illustris oraz Stowarzyszenie Humanistyczne Europa, Śląsk, Świat Najmniejszy zapraszają na spotkanie promocyjne książki "Najstarsze dzieje Książenic" historyka Damiana Halmera.
"Najstarsze dzieje Książenic" to naukowe opracowanie historii wsi Książenice i najbliższej okolicy do końca XIV wieku. Wydawnictwo to, choć po części jest dziełem z zakresu szeroko pojętej historii regionalnej, to jednak pisane było jako praca naukowa, oparta na możliwie jak najszerszej bazie źródłowej i dostępnych opracowaniach. Mimo to język pracy i sposób podejścia do tematu powinny - taką w każdym razie mam nadzieję - przypaść do gustu także wszystkim tym, którzy nie są zawodowymi historykami.
Książka to efekt ponad dwóch lat pracy i ponad ośmiu lat zainteresowań dziejami ziemi rybnickiej w średniowieczu. A wieś Książenice, o czym zapewne mało osób wie, była jedną z najstarszych, ważniejszych i ciekawszych pod względem dziejów osad w regionie.
Książka została pozytywnie zaopiniowana m.in. przez prof. dr-a hab. Jerzego Sperkę, znanego mediewistę, dyrektora Instytutu Historii UŚ w Katowicach i dr Bogdana Klocha, dyrektora Muzeum w Rybniku.
Publikację wsparły finansowo Uniwersytet Śląski w Katowicach i Sołectwo Książenice.
Spotkanie promocyjne obędzie się w Szkole Podstawowej w Książenicach w dn. 11.04.2013 (czwartek) o godz. 18.00. W jego trakcie autor nie tylko przybliży książkę i zawarte w niej informacje, ale także przedstawi krótki referat "Książenice - zwykła niezwykła wieś" opowiadający o tym, dlaczego miejscowość ta w średniowieczu była jedną z najważniejszych w okolicy.
Podczas spotkania będzie możliwość rozmowy z autorem oraz nabycia książki w promocyjnej cenie. Wstęp wolny.
O autorze:
Damian Halmer, historyk, muzealnik, absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, obecnie doktorant. Zajmuje się dziejami Ślaska w średniowieczu oraz procesami osadniczymi, wiele miejsca poświęca terenom pogranicznym i ziemi rybnickiej. Autor kilkunastu artykułów naukowych publikowanych w Polsce i w Czechach, redaktor prac zbiorowych.