30 sierpnia (wtorek) 2011 roku, godz. 18.00 Sala 121, budynek nr 3 (Cechownia), Nowe Gliwice ul. Bojkowska 37, Gliwice,
Prowadzenie: Tomasz Zacharewicz
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Muzeum w Gliwicach zapraszają na premierę filmu dokumentalnego Teresy Kudyby "Uwaga! Tu Gliwice", który rekonstruuje wydarzenia Prowokacji Gliwickiej.
W filmie wypowiadają się między innymi: prof. Norman Davies, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, dr Jochen Boehler oraz prof. Jerzy Buzek.
Film został sfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie, wydany w 5 tys. egzemplarzy, trafi do górnośląskich szkół. Rekonstrukcji Prowokacji Gliwickiej podjął się opolski Teatr EKO Studio pod kierownictwem reżysera Andrzeja Czernika.
Uwaga! Ważne!
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia(mailem, faksem bądź telefonicznie) do dnia 26 sierpnia br.
Organizacja widowni:
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. Bojkowska 37 (Nowe Gliwice)
44-100 Gliwice
tel.: 32 461 20 70
fax: 32 461 20 71
e-mail:
Kontakt dla mediów:
Teresa Kudyba
www.kudyba.pl
tel. 602374494
Dodatkowe informacje w zakładce Materiały dla mediów na stronie Muzeum w Gliwicach:
www.muzeum.gliwice.pl/category/4muzeum/informacje-prasowe
"Uwaga! Tu Gliwice"
Teresa Kudyba – od 1989 roku niezależna producentka telewizyjna, wydawca, publicystka: Produkcja Telewizyjna i Filmowa tress-FILM: autorka filmów dokumentalnych, reportaży:
ARD-Studio Warschau, Deutsche Welle-tv w Berlinie i Brukseli, SPIEGEL-TV
Polsat, TVP Katowice, TVP Wrocław, TVP Opole
Gazeta Wyborcza, "Nowa Trybuna Opolska“, ŚLĄSK, DIALOG, STRONY, TTG-Polska, laureatka nagród międzynarodowych i regionalnych, jurorka; 2010-2011 – prezes zarządu Radia Opole SA
zdjęcia: Marcin Pawełczak
współpraca operatorska: Dariusz Kuczera, Mariusz Przygoda
montaż: Daniel Gromek, Maciej Lubczański
dźwięk: Grzegorz Kubaszko
narrator: Leszek Malec
dokumentacja: Tomasz Zacharewicz
kierownik produkcji: Dariusz Deberny
produkcja: Art Media Consulting
Fragment filmowej narracji:
"Rozpoczyna się ostatnia noc sierpnia 1939 roku. Za kilka godzin pancernik Schleswig-Holstein rozpocznie ostrzał polskiego wybrzeża Bałtyku, co da początek jednej z najbardziej krwawych wojen dwudziestego wieku. Ale zanim na okręcie padną salwy, kilkaset kilometrów na południe, w niemieckim Gleiwitz grupa siedmiu mężczyzn zmierza w stronę wieży radiostacji. To przebrani za powstańców śląskich esesmani. Ktoś tej nocy zginie...".
31 sierpnia 1939 roku o godz. 20.00 do niemieckiej radiostacji w Gliwicach wtargnęła grupa uzbrojonych esesmanów w ubraniach cywilnych, udających powstańców śląskich. Mieli nadać w świat wiadomość, że Sender Gleiwitz został przejęty przez Polskę. Ta informacja wprawdzie nie poszła w eter, ale propaganda III Rzeszy parę godzin później nadała oficjalne komunikaty prasowe, że oto Polska poprzez prowokacyjne incydenty przygraniczne i atak powstańców na niemiecką radiostację wszczęła konflikt na Górnym Śląsku. Pod tym pretekstem następnego dnia Niemcy napadły na Polskę. Tu wszystko się zaczęło…