ul. Parkowa 9
44-230 Czerwionka-Leszczyny
tel. (032) 429 59 11
fax. (032) 431 17 60
Obrazki : drukuj :: nie drukuj
Klub Kultury Japońskiej
ul. Wolności 2,
44-230 Czerwionka-Leszczyny,
 (32) 427 00 45, 431 89 55,
instruktor: Janusz Lukaszczyk.

Klub działa od 1983 roku pod kierunkiem Janusza Lukaszczyka. Jego siedzibą jest Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach. W latach osiemdziesiątych klub nawiązał współpracę z placówkami muzealnymi zajmującymi się kulturą japońską w kraju i za granicą. Na szczególną uwagę zasługuje wieloletnia współpraca kulturalna z Ambasadą Japonii w Warszawie oraz Muzeum Narodowym w Krakowie - Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Ogromna fascynacja sztuką japońską sprzyja działalności klubu i jego systematycznemu rozwojowi. Klub organizuje cykliczne seminaria i pokazy sztuki miecza Japonii historycznej w wykonaniu, działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury, Szkoły Szermierki oraz zaproszonych gości. Spotkania i seminaria prowadzą wybitni japońscy specjaliści-mistrzowie.

Członkowie klubu poznają japońskie malarstwo tuszem, historię białej broni oraz metody jej wykonywania i konserwacji. Klubu zorganizował wiele wystaw w kraju i za granicą, w tym m.in. trzy wystawy japońskiego rękodzieła artystów miasta Hidaka (malarstwo, rzeźba, papieroplastyka, fotografia i rękodzieło artystyczne - latawce, wachlarze, lalki z tkanin w formie płaskorzeźby), dwie wystawy artystów malarzy z Czerwionki-Leszczyn w Japonii oraz wystawę malarstwa japońskiego i białej broni w Czechach.

Wielokrotnie klub brał udział w Dniach Japonii organizowanych na terenie kraju, a Miejski Ośrodek Kultury gościł wielu dyplomatów japońskich, ludzi kultury i sztuki Kraju Kwitnącej Wiśni.