Architektura sakralna

Kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej

Kościół pw. Przenajświętszej Twórcy. Autor: Maria Śliwa.Najstarszą budowlą sakralną jest drewniany kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej przeniesiony w 1981 roku z Leszczyn do Palowic. Świątynię zbudowano w konstrukcji zrębowej w latach 1594-1595. W 1606 roku cieśla Jan Ożga dobudował wieżę słupową o skośnych ścianach i szerokim hełmie namiotowym. Dach kościółka, ściany zrębu i skośne ściany wieży kryte są gontem. Nad nawą wzniesiono wieżyczkę na sygnaturkę. Wokół ścian kościoła obiegają wspornikowe przydaszki tzw. soboty. Wnętrze Kościoła pw. Przenajświętszej TrójcyWewnątrz świątyni zachował się renesansowy wystrój: bogato rzeźbiony ołtarz z XVII wieku z obrazem Trójcy Świętej, XVII-wieczna ambona z malowidłami czterech Ojców Kościoła, obraz Koronacji NMP nad drzwiami do zakrystii. Niektóre elementy wyposażenia są dziełem Alfreda Buchty, ludowego artysty z Palowic. Wykonał on między innymi: rzeźbę św. Barbary, rzeźbę św. Józefa Oblubieńca NMP, wzbogaconą ramę obrazu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Obok kościoła stoi stylowa drewniana dzwonnica, w której umieszczono trzy dzwony odlane w ludwisarni Felczyńskich w Taciszowie koło Gliwic.

 

Kościółek pod wezwaniem św. Marii Magdaleny

Kościółek pod wezwaniem św. Marii MagdalenyW Bełku znajduje się kolejny zabytek sakralny - drewniany kościółek pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Został on wzniesiony w XVIII wieku na podmurówce z kamienia, w konstrukcji zrębowej, z wieżą czołową konstrukcji słupowej. Kościółek jest orientowany. Dach świątyni kryty jest gontem, ściany boczne posiadają przydaszki wspornikowe tzw. soboty. Zabytkowy cmentarz przy Kościele pod wezwaniem św. Marii MagdalenyWewnątrz świątyni znajduje się wczesnobarokowy ołtarz główny z dwiema kwaterami dawnego tryptyku późnogotyckiego z ok. 1500 r.

Wokół świątyni znajduje się zabytkowy cmentarz z nagrobkami zmarłych między innymi z rodziny Baildon. Na cmentarzu rośnie grupa starych drzew z pomnikowym dębem szypułkowym. Znajduje się tam także kamienna rzeźba - Boża Męka z 1878 roku. Cmentarz otoczony jest murowanym parkanem z gontowym daszkiem. Kościół św. Jerzego. Autor: Maria ŚliwaW ogrodzeniu, od strony cmentarza, umocowana jest żelazna kuna służąca w zamierzchłych czasach do wykonywania na złoczyńcach kary wystawienia na widok publiczny.

Kościół pw. św. Jerzego w Dębieńsku

Najmłodszym zabytkiem architektury sakralnej jest kościół pw. św. Jerzego w Dębieńsku wybudowany w stylu barokowym w 1802 r. na miejscu wcześniejszego kościoła drewnianego. Wewnątrz kościoła znajduje się późnorenesansowy ołtarz główny z połowy XVII wieku, barokowa ambona ufundowana w 1774 roku, chrzcielnica z 1808 roku oraz organy z 1890 roku.

Poza wymienionymi wyżej obiektami na terenie gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny zachowało się także wiele XIX-wiecznych, murowanych kapliczek przydrożnych, które można spotkać w Bełku, Czuchowie, Leszczynach, Stanowicach, Szczejkowicach i Palowicach.

Zobacz galerię: Architektura sakralna

Regionalny Ośrodek EFS
mosir
PROJEKTOWANIE STRON: INTRACOM