W związku z uroczystościami patriotycznymi, które miały miejsce kilka dni temu, Przedszkole nr 6 zwróciło się do pracowników UGiM w Czerwionce-Leszczynach z prośbą o możliwość odwiedzenia urzędu.
"Dzieci rozpoczynają zajęcia poświęcone poznawaniu swojej ojczyzny. Uczą się o historii Polski, poznają symbole narodowe i ich znaczenie. Przekazujemy maluchom także szereg informacji dotyczących "małej ojczyzny" - miejscowości i regionu w którym mieszkają. Zwracamy przy tym uwagę na obchodzony w tym roku jubileusz 50-lecia nadania praw miejskich Czerwionce i Leszczynom – wyjaśniła Ewa Sujecka, wychowawczyni grupy III "Śląskie skrzotki" z Przedszkola nr 6 "Pod jarzębinką", która to grupa wczoraj odwiedziła urząd.
Ponieważ niecodzienną wizytę złożyły nam sześcio- i siedmiolatki, przekonaliśmy się , że dzieci wiedzą już sporo o celach i sposobie funkcjonowania urzędu oraz o swojej miejscowości. Mamy nadzieję, że zabawa połączona z nauką przypadła dzieciom do gustu i pozostawiła w nich szereg pozytywnych wrażeń.
Swoją wizytę w urzędzie przedszkolaki rozpoczęły od słodkiego poczęstunku i spotkania z zastępcą burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Andrzejem Raudnerem. Burmistrz serdecznie przywitał wyjątkowych gości.
Kornelia Warzecha, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego opowiedziała dzieciom, kiedy mieszkańcy odwiedzają podległy jej Urząd Stanu Cywilnego i jakie formalności mogą w nim załatwić.
Przedszkolaki z chęcią przekonały się jak wygląda uroczystość zawarcia związku małżeńskiego – zobaczyły strój z insygniami władzy – togę i łańcuch, który zakłada kierownik USC udzielając ślubu. "Bez łańcucha na mojej szyi, ślub byłby nieważny" - zwróciła uwagę K. Warzecha. Przedszkolaki wysłuchały również znanej wielu z nich melodii Marszu Mendelsohna. "Znam te melodie, słyszałam na ślubie cioci! A ja na filmie! - przekrzykiwały się dzieci.
Maluchy odwiedziły także wydział spraw obywatelskich.
Naczelnik wydziału - Teresa Zawalska opowiedziała przedszkolakom do czego służy dowód osobisty, pokazała też ogromne kartoteki i nowoczesny system elektroniczny zawierający ważne dane dotyczące mieszkańców gminy.
Sporo emocji dostarczyło maluchom spotkanie z pracownikami wydziału ekologii i zdrowia.
Z zainteresowaniem przysłuchiwały się informacjom o ochronie przyrody, konieczności segregowania śmieci, oszczędzania wody.
"Czy na zakupy lepiej zabrać torbę z materiału, czy plastikową reklamówkę? Do czego potrzebne są drzewa? Czy warto jeść owoce? Dlaczego lepiej brać prysznic, niż kąpać się w wannie pełnej wody? - pytała dzieci Katarzyna Pyszny z wydziału ekologii.
Trzeba przyznać, że wywiązała się długa rozmowa, bo przedszkolaki posiadały sporą wiedzę dotyczącą zagadnień ekologicznych i chętnie dzieliły się swoimi wiadomościami, spostrzeżeniami i wątpliwościami.
Grupa przedszkolaków w podziękowaniu za poświęcony czas własnoręcznie przygotowała dla pracowników UGiM specjalne upominki.
Dzieci otrzymały również z rąk urzędników foldery zawierające opis atrakcyjnych miejsc znajdujących na terenie najbliższej okolicy – z zachętą do odwiedzenia ich podczas zbliżających się wakacji, gry planszowe "Wszędobyl" oraz piłki z logo gminy.