Aktualności szczegóły
Strona główna / Aktualności / Aktualności szczegóły
23-09-2013 r.
Finał konkursu poetyckiego O ZŁOTE CYGARO WILHELMA

XVII Międzynarodowy Konkurs Poetycki "O Złote Cygaro Wilhelma" rozstrzygnięty.
Podczas finału, który odbył się w miniony piątek w "Starej Piwnicy" najważniejszą nagrodę zdobyła Marta Kapelińska z Torunia.Do udziału w konkursie nadesłano prace ok. 200 autorów, w tym po jednym zgłoszeniu z Belgii, Litwy, Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych.
Komisarz konkursu poeta, prozaik, publicysta, mieszkaniec Czerwionki-Leszczyn – Stanisław Krawczyk do finału dopuścił prace opatrzone godłami:
Złotowłosa
Nocny cocon
Tygrys
Faktor
Pink Floyd
Biały Kruk
i Testowanie czerwca.

Zgodnie z formułą konkursu podczas finału, każdy z autorów zaprezentował dwa wybrane ze swego poetyckiego dorobku wiersze.


Jury w składzie: Zbigniew Derda, Paweł Tomczok, Grzegorz Walczak postanowiło przyznać pierwsze miejsce dwudziestosześcioletniej absolwentce kulturoznawstwa - Marcie Kapelińskiej z Torunia (godło Biały Kruk).
"To nagroda za niepokojącą wyobraźnię, konsekwencję obrazowania, przeciekawe metafory, zajmowanie się zjawiskiem miłości i seksu i wszelkich pogranicz, które tutaj występują" - motywował werdykt Grzegorz Walczak.Wzorem lat ubiegłych, córka Wilhelma Szewczyka - profesor Grażyna Szewczyk przyznała specjalne nagrody.
Ich laureatami zostali Zuzanna Truchlewska z Łazisk Górnych i Michał Musioł z Katowic. W poezji tych autorów G. Szewczyk dostrzegła poetykę wczesnych wierszy swojego ojca.

"Chciałabym podziękować, ze stworzyliście Państwo przepiękną atmosferę, czytając swoje wiersze. Ten klimat przeniósł nas w światy niby bardzo namacalne, a jednak możliwe do opisania wyłącznie słowem poety. Byłam wzruszona wsłuchując się w odczytywane wiersze. Chciałam także podziękować burmistrzowi Wiesławowi Janiszewskiemu za wsparcie organizacyjne i finansowe tego konkursu" - mówiła G. Szewczyk.Swojego laureata mogli wyłonić także zgromadzeni na sali widzowie. Nagrodę publiczności otrzymał Piotr Macierzyński z Gdańska.
Nagrodzonym gratulowali: burmistrz W. Janiszewski, zastępca burmistrza A. Raudner oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury M. Czajkowska.

"Od siedemnastu lat spotykamy się w tym miejscu, miejscu w którym dwadzieścia dwa lata temu był obecny Wilhelm Szewczyk – pisarz, poeta, publicysta, najlepszy ambasador Czerwionki-Leszczyn. W swej twórczości skupiał się przede wszystkim na lokalnej problematyce. Wspaniale, że konkurs "O złote cygaro Wilhelma" cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością. Wszystkich poetów i pasjonatów poezji już dziś zapraszam na kolejną, XVIII edycję konkursu" - zakończył burmistrz W. Janiszewski.

Regionalny Ośrodek EFS
mosir
PROJEKTOWANIE STRON: INTRACOM