Aktualności szczegóły
Strona główna / Aktualności / Aktualności szczegóły
27-09-2013 r.
Bajki obywatelskie w Przedszkolu nr 10


 W miniony wtorek grupa III "SŁONIKI" oraz do Grupa VI "SŁOWIKI" z przedszkola nr 10 w Czerwionce uczestniczyła w specjalnym wydarzeniu. Było to czytanie napisanych przez gimnazjalistów z naszego regionu bajek obywatelskich, które w przyjazny sposób przybliżają maluchom tak istotne kwestie jak demokracja, pomoc słabszym czy współdziałanie dla dobra ogółu."Do naszego przedszkola przybyli goście - Paulina Błażyca oraz Katarzyna Szymiczek – to absolwentki placówki, a obecnie uczennice Gimnazjum nr 3 oraz studentka Ewa Biegiesz. Dziewczęta zaprezentowały przedszkolakom niedawno wydaną książkę: "Bajki obywatelskie" – wyjaśnia Gabriela Grochla, dyrektor Przedszkola nr 10.


Bajki zostały napisane przez uczniów szkół gimnazjalnych powiatu rybnickiego w ramach projektu pod hasłem: "Bajki obywatelskie - edukacja małych obywateli". Działanie zostało zrealizowane przez Ruch Wspierania Inicjatyw Społecznych URWIS oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS. Celem projektu jest promocja wśród dzieci i młodzieży nowatorskiej formy edukacyjnej, jaką jest bajka obywatelska. Projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z Nowymi Krajami Członkowskimi Unii Europejskiej.
"Przed przystąpieniem do tworzenia bajek, trzydziestu gimnazjalistów z powiatu rybnickiego wzięło udział w cyklu 3 warsztatów ("Ja obywatel", "Czym jest bajka", "Co już mamy"), podczas których nabyli niezbędną wiedzę - z jednej strony na temat bajek, zasad ich tworzenia oraz roli, jaką mogą pełnić w procesie aktywizacji społecznej, a z drugiej – działalności obywatelskiej" - wyjaśniają koordynatorzy projektu z CRIS-u.
Dodatkowo, autorzy bajek podczas wizyt studyjnych odwiedzili miejsca, w których zasady demokracji, partycypacji i aktywności obywatelskiej – w szczególności przy udziale i na rzecz młodych ludzi, wdrażane są na co dzień. Każdy wyjazd został połączony z miniwarsztatem dotyczącym specyfiki działań podejmowanych przez odwiedzaną instytucję (np. wolontariat, aktywizacja proekologiczna).


Podczas spotkania w Przedszkolu dziewczęta przeczytały kilka bajek z promowanej książki: m.in. "Dobry obywatel", "Kotek psotek", "Ekomiś", "Paulinka ekologiczna dziewczynka", "Prawdziwa przyjaźń".
Paulina i Kasia są także autorkami jednej z opowieści pt. "Bajka o pewnym Trollu". Po każdej lekturze rozmawiały z przedszkolakami na temat treści wysłuchanej przez dzieci bajki.
Przedszkolaki z ogromnym zaciekawieniem słuchały pouczających historii i aktywnie uczestniczyły w rozmowach.
Każde dziecko otrzymało w prezencie książkę "Bajki obywatelskie", kredki oraz poczęstunek - soczek i wafelek."Do biblioteczki przedszkolnej otrzymaliśmy również książki oraz płytę z bajkami. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia, a dziewczyny dokonały wpisu do naszej Kroniki Przedszkolnej. Dzieci przygotowały także niespodziankę dla gości - piękne laurki. Gratulujemy wspaniałego pomysłu napisania bajek dla dzieci i wydania wartościowej książki" – podsumowuje G. Grochla. Więcej o projekcie:

http://bajkiobywatelskie.pl/o_projekcie.php


 

Regionalny Ośrodek EFS
mosir
PROJEKTOWANIE STRON: INTRACOM