Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta
Strona główna / Kultura / Biblioteki / Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta
Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta
ul. 3 Maja 15,
44-230 Czerwionka-Leszczyny,
 (032) 431 29 87,
  
czynna:
poniedziałek - środa od 10.00 do 18.00
czwartek: od 10.00 do 15.00 
piątek: od 10.00 do 18.00
pierwsza sobota miesiąca od 8.00 do 15.00
kierownik: Gabriela Cisek

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny prowadzi swoją działalność w 11 placówkach bibliotecznych rozproszonych na terenie całej gminy. Łącznie do dyspozycji czytelników pozostają 172 702 woluminy. Z księgozbioru wszystkich bibliotek korzysta 9 000 czytelników rocznie, którzy wypożyczają w ciągu roku około 256 000 egzemplarzy książek, a na miejscu czytają około 20 000 pozycji. Z myślą o czytelnikach biblioteka systematycznie wzbogaca swój księgozbiór najbardziej poszukiwaną literaturą, przeznaczając na zakupy w ciągu roku kwotę około 70 000 zł.

Centrala biblioteki mieści się w budynku przy ul. 3 Maja 15, w którym funkcjonują następujące działy: gromadzenia i opracowania zbiorów, wypożyczalnia dla dorosłych, wypożyczalnia dla dzieci, czytelnia, dział administracyjno-gospodarczy oraz finansowo-księgowy.

Dział gromadzenia i opracowania zbiorów gromadzi i uzupełnia zbiory biblioteczne dla wszystkich 11 placówek, przydziela zbiory do poszczególnych filii, opracowuje formalnie i rzeczowo książki oraz prowadzi katalog centralny wszystkich filii.

Wypożyczalnia dla dorosłych oferuje czytelnikom szeroki wybór literatury pięknej oraz popularno-naukowej i naukowej. Księgozbiór liczący około 50 000 egzemplarzy jest rozmieszczony na powierzchni 200 m2, a czytelnicy mają do niego wolny dostęp i mogą samodzielnie dokonywać wyboru literatury. Wychodząc na przeciw potrzebom użytkowników, wyodrębniono lektury z zakresu szkoły średniej oraz ich opracowania literackie. Wypożyczalnia posiada również skromny księgozbiór w języku angielskim. Rocznie z jej usług korzysta około 2 300 czytelników.

Wypożyczalnia dla dzieci dysponuje bogatym księgozbiorem. Układ tego księgozbioru jest poziomowo-działowy, a lektury z zakresu szkół podstawowych i średnich są wyodrębnione. Oprócz typowej działalności bibliotecznej, z myślą o najmłodszych czytelnikach organizowane są lekcje biblioteczne, wycieczki do biblioteki, konkursy czytelnicze i plastyczne.

Czytelnia na miejscu udostępnia encyklopedie, słowniki, podręczniki akademickie oraz książki naukowe z wszystkich dziedzin wiedzy. Do dyspozycji użytkowników jest 20 miejsc siedzących.

Regionalny Ośrodek EFS
mosir
PROJEKTOWANIE STRON: INTRACOM