Miejski Ośrodek Kultury
Strona główna / Kultura / Domy kultury / Miejski Ośrodek Kultury
Miejski Ośrodek Kultury 
Centrum Kulturalno-Edukacyjne
ul. 3 -go Maja 36a,
44-230 Czerwionka-Leszczyny, 
 (0 32) 431 89 55, 427 05 55,
 www.mokcl.pl
 

czynny:
od poniedziałku do piątku od 800 do 2000
dyrektor: mgr Mariola Czajkowska
 

Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach organizuje imprezy, festiwale i konkursy o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Tworzy warunki dla rozwoju folkloru, wspiera rękodzieło ludowe i artystyczne. Dzięki propagowaniu sztuki i edukacji kulturalnej rozwija intelektualnie społeczność naszego miasta, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. Prowadzi działalność w placówkach, zlokalizowanych na terenie gminy i miasta w: Czerwionce przy ul. Wolności 2 oraz przy ul Furgoła 73, Leszczynach przy ul. Ligonia 2, Dębieńsku przy ul Odrodzenia 12,  Wiejskim Domu Kultury w Szczejkowicach, Klubie Kultury w Bełku, a także w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Palowicach.

Utrzymuje stałą współpracę ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polski, z Gminą Pisarzy Morawsko-Śląskich w Ostrawie, Związkiem Polskich Artystów Plastyków w Rybniku, Związkiem Polskich Artystów Fotografików w Katowicach oraz Uniwersytetami: Śląskim w Katowicach i Opavskim w Republice Czeskiej. Cyklicznie organizuje Spotkania Literackie z udziałem poetów, prozaików, krytyków, historyków literatury oraz tłumaczy z kraju i zagranicy, wystawy malarstwa, współczesnej i starej fotografii oraz sesje popularnonaukowe z pomocą Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prowadzi własne wydawnictwo.

Ośrodek rozwija współpracę międzynarodową w dziedzinie kultury i sztuki, czego przykładem może być działalność Szkoły Szermierki Komei Sekiguchi Yuku. W ramach tej współpracy prowadzi edukację poprzez cykliczne prelekcje i spotkania z japońskimi artystami, warsztaty z kaligrafii japońskiej i rękodzieła artystycznego (Mizuhiki, Origami, tradycyjne japońskie warsztaty tkackie Kumihimo) oraz wystawy sztuki japońkiej.

Do najbardziej znanych imprez kulturalnych organizowanych co roku przez placówkę należą: Plastyczny Konkurs Ekologiczny, Festiwal Tańca, Dziecięcy Festiwal Teatralny, Festiwal Piosenki Religijnej Kanaan, Międzynarodowy Konkurs Poetycki O Złote Cygaro Wilhelma, Konferencja Literacka Dialog Regionów oraz Dni Czerwionki-Leszczyn.

MOK wspiera miejscowy amatorski ruch artystyczny. Pod jego opieką działają:

 • Śląski Kabaret,
 • Kapela Podwórkowa Trzy Ofiary Drogi do Europy,
 • zespół folklorystyczny Familijo z siedzibą w WDK Szczejkowice
 • zespoły śpiewacze Książeniczanki, Stanowiczanki, Przegędzanki i Karolinki.

Patronuje poczynaniom:

 • Klubu Kultury Japońskiej,
 • Szkoły Szermierki Japońskiej,
 • sekcji kuszniczej,
 • Teatralnego Zespołu Integracyjnego Dziewiątka,
 • Grupy Plastycznej,
 • Polskiego Związku Emerytów i Rencistów,
 • Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK,
 • Śląskiego Stowarzyszenia Ornitologicznego Ara.
Regionalny Ośrodek EFS
mosir
PROJEKTOWANIE STRON: INTRACOM