„RUCH” S.A. w Warszawie Oddział w Katowicach Zespół w Wodzisławiu Śląskim - Henryk Kubasa
RUCH SA jest największym dystrybutorem prasy w Polsce i jednym z głównych dystrybutorów artykułów codziennego użytku. RUCH SA dostarcza prasę do ok. 34 tyś. punktów sprzedaży w całej Polsce. Prawie 10 tyś. z nich, to punkty sieci własnej „Ruch”. Pozostałe punkty sprzedaży to sieć partnerska. Tradycyjne kioski RUCH są ulubionym miejscem drobnych zakupów dla większości Polaków.
Na terenie Gminy Czerwionka – Leszczyny „RUCH” S.A. obsługuje 58 punktów sprzedaży, z tego 14 punktów sieci własnej i 44 punkty partnerskie. W punktach własnych zatrudnionych jest 28 mieszkańców Gminy. Punkty sprzedaży mają długoletnią tradycję na terenie Gminy Czerwionka – Leszczyny i na stałe wpisały się w jej krajobraz.
Codziennie od wczesnych godzin rannych mieszkańcy mogą dokonywać zakupów prasy i innych artykułów codziennego użytku. Firma dba również o wprowadzanie nowych produktów zgodnych z zainteresowaniem klientów. W kioskach zlokalizowanych w Leszczynach od listopada 2006r. można doładowywać karty zbliżeniowe do autobusów miejskich.
Zespół „RUCH” S.A. angażuje się również w życie społeczne Gminy - Dyrektor Pan Henryk Kubasa jest Członkiem i czynnym działaczem Zarządu Klubu Sportowego LKS Bełk.
Firma Handlowa Import - Eksport Grzegorz Michalski
Firma Pana Grzegorza Michalskiego działa na rynku od 1989 roku, specjalizuje się w szeroko rozumianym druku na tkaninach naturalnych i syntetycznych. Tkaniny drukowane są metodą druku transferowego, druku sublimacyjnego i druku sitodrukowego. Firma jest wiodącym producentem obrusów plamoodpornych jednobarwnych, jak również drukowanych bezpośrednio w drukarni. Ponadto zajmuje się produkcją obrusów z tkanin bawełniano-lnianych, wykończonych elegancką koronką bawełnianą.
W trosce o środowisko naturalne firma używa do produkcji produktów ekologicznych, nieszkodliwych dla środowiska naturalnego. Firma Handlowa Import – Eksport ściśle współpracuje z sieciami hipermarketów oraz z zakładami włókienniczymi. Firma znaczną cześć swoich wyrobów przeznacza na eksport – klientami oprócz firm polskich – są firmy z krajów Unii Europejskiej i spoza niej, nawet tak egzotyczne jak: Australia, Jamajka czy Japonia.
Ważnym elementem funkcjonowania firmy jest działalność charytatywna – firma wspiera szkoły, inicjatywy takie jak bale charytatywne oraz współpracuje z Fundacją Pomocy Dzieciom „Za jeden uśmiech”.
W sześćdziesiątych latach ubiegłego wieku w Czerwionce, przy ulicy Dr Rostka 1 Rodzina Rybka założyła i rozpoczęła działalność związaną z wulkanizacją i bieżnikowaniem opon. W 1992 roku w tym samym miejscu firmę zaczął prowadzić jej obecny właściciel Jacek Rybka, który jest wnukiem pierwotnego założyciela i już jako trzecie pokolenie kultywuje tradycje rodzinne. Od samego początku istnienia głównym celem firmy jest świadczenie usług dla zmotoryzowanych mieszkańców naszego regionu.
Firma stale poszerza zakres swojej działalności. W 1995 roku została oddana do użytku nowa siedziba firmy w Stanowicach przy ulicy Zwycięstwa. W obu placówkach można skorzystać z profesjonalnie świadczonych usług z zakresu: montażu i wymiany opon, myjni samochodowej czy wymiany oleju, można również zaopatrzyć się w środki do konserwacji i pielęgnacji samochodów. W czasie oczekiwania na wykonanie usługi, klienci mogą odpocząć w kąciku wypoczynkowym częstując się kawą, przeglądając prasę lub skorzystać z profesjonalnej porady wykwalifikowanego personelu. Firma zatrudnia obecnie 10 pracowników, którzy poprzez udział w profesjonalnych, branżowych szkoleniach oraz odbywanie bieżących praktyk stale podnoszą swoje kwalifikacje. Na bieżąco realizowane są nowe inwestycje mające na celu utrzymanie parku maszynowego na najwyższym poziomie. Jako priorytet swojej działalności firma WULKANIZACJA Jacek Rybka stawia profesjonalne działanie dla zdobycia jak największego zadowolenia i zaufania klienta.
Należy również wspomnieć o zaangażowaniu Państwa Katarzyny i Jacka Rybka w działalność charytatywną poprzez wsparcie dla Domów Dziecka, szkół, przedszkoli czy Straży Pożarnych..
Zakład Odsalania „Dębieńsko” Sp. z o.o. - Ireneusz Iskrzycki
Zakład Odsalania „Dębieńsko” Sp. z o.o. został w 1998 roku wyodrębniony ze struktur KWK „Dębieńsko” w wyniku programu restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Aktualnie 100% właścicielem spółki jest Kompania Węglowa SA w Katowicach.
Zakład Odsalania „Dębieńsko” Sp. z o.o. na instalacji utylizacji w oparciu o najnowocześniejsze doświadczenia amerykańsko-szwedzkie utylizuje słone wody towarzyszące wydobyciu węgla kamiennego. Misje swoją zakład realizuje od 1974 roku zapobiegając w tym czasie zrzutowi ponad 1 200 000 ton soli do rzeki Bierawki.
Aktualnie Zakład utylizuje wszystkie słone wody z Kopalni „Budryk” i prowadzi rekrystalizacje odpadowej soli kamiennej w wyniku czego produkuje ok. 90 tys. ton rocznie wysokiej jakości soli spożywczej
Zakład ze względu na ekologiczny charakter swojej działalności jest spółką non profit i uzyskuje co roku tylko niewielki zysk. Dzięki takim wynikom Spółka została uhonorowana dwukrotnie „Gazelą Biznesu”, jest również laureatem nagrody „Czarny Diament” nadawanej przez Izbę Przemysłowo – Handlową Rybnickiego Okręgu Węglowego. Zakład zatrudnia obecnie 180 pracowników o wysokich kwalifikacjach zawodowych – będących w 80% mieszkańcami naszej gminy. Spółka chętnie uczestniczy również w akcjach pomocy okolicznym placówkom oświatowym poprzez fundowanie różnego rodzaju pomocy szkolnych.
OML Morando Polska Sp. z o.o. - Janusz Lipowczan
Historia spółki OML MORANDO Polska związana jest z osobą pana Giorgio MORANDO, włoskiego przemysłowca z okolic Turynu, który zdecydował się w 1998 roku rozpocząć działalność w Polsce. I tak powstał pierwszy zakład w Wodzisławiu Śląskim. W 2004 została podjęta decyzja o budowie nowego zakładu w Czerwionce-Leszczynach, na dwu hektarowej działce w obrębie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Natychmiast po zakończeniu pierwszego etapu inwestycji w postaci hali produkcyjno-magazynowej z zapleczem biurowo-socjalnym we wrześniu 2005 roku rozpoczęto działalność produkcyjną.
Zakład jest dostarczycielem komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego. Zajmuje się wyłącznie produkcją wielkoseryjną do nowych aut. Produkowane są części zarówno na bazie rur stalowych jak i odlewów żeliwnych do takich marek samochodów jak Mercedes, Audi, Volkswagen, FIAT, Renault, Peugeot. Spółka od 2007 roku wchodzi w skład włoskiego holdingu Dynamic Technologies S.p.A., posiadającego na całym świecie kilkanaście zakładów produkcyjnych.
Obecnie zakład zatrudnia ok. 70 osób. Przy rekrutacji nowych pracowników pierwszeństwo mają zawsze mieszkańcy Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz pozostałej części Powiatu Rybnickiego.
Zakład OML MORANDO Polska wspiera inicjatywy podejmowane na rzecz społeczności lokalnej. Można tu wymienić darowiznę na rzecz klubu sportowego w Czerwionce czy dotacje na rzecz organizacji charytatywnych.